ÇELİK HASIR


Çelik Hasırın Sağladığı Avantajlar

1 - Malzemeden Tasarruf: Çelik hasır emniyet gerilmesinin normal inşaat demirinden yaklaşık iki kat fazla olması, çelik hasır kullanılması halinde normal inşaat demirine (STI) nazaran %40 civarında ağırlık tasarrufu sağlamaktadır. STI demirinde, beton 160 için Ve = 1400 kg / cm2 iken çelik hasırda bu miktar Ve = 2400 kg / cm2 olmaktadır. Bu nedenle demir kesiti yarı yarıya azalmaktadır,

2 - Zamandan Tasarruf: Çelik hasırda kullanılan malzemenin azalması, plakalar halinde oluşu kolay taşınabilmesi ve montajının kolaylığı zamanı büyük ölçüde kısaltmaktadır.

3 - İşçilikten Tasarruf: Normal demirde olduğu gibi doğrultma, çubukları tek tek kesip pilye kırma, kanca yapma, döşemeye belirli aralıklarla yerleştirilip birbirine bağlama gibi işler yoktur. Çelik hasırın ise kısa zamanda döşenmesi işçilikten yerleştirip % 50 Tasarruf sağlamaktadır.

4 - Nakliyeden Tasarruf: Çelik hasırlar standart (500 x 2.15) Tip ve ebatlarda imal edildikler için nakliyesi kolaydır. Demirden tasarruf sağladığı için nakliye ücreti azalmaktadır.

5 - Paradan Tasarruf: Malzemenin yarıya yakın azalması, zamanın kısalması, işçilikten tasarruf; Netice olarak bütün bunlar %10-20 arasında parasal tasarruf sağlamaktadır. 

6 - Kalite Üstünlüğü: Çelik Hasırlar otomatik kaynak marinalarında istenilen ölçüde hassasiyetle imal edilmektedir. Çelik Hasır çubukları beton içerisinde homojen bir dağılım göstermekte böylece çekme kuvvetlerinin düzgün bir şekilde alınması sağlanmaktadır. Çubukların nervürlü ve birbirine kaynaklı oluşu aderansı arttırmakta, beton içerisindeki çubukların kayması önlenmekte yapıda olabilecek çatlaklar, korozyon ve sızıntılar giderilmektedir.

7 - Çelik Hasır TSE Belgelidir: Çap ve Boy Standardı vardır. Dolayısıyla boydan ve çaptan zayiat verilmez. İnşaatlarda olumsuz görüntü arz eden demir artıklarına rastlanmaz.


Çelik Hasırın Kullanıldığı Yerler

. Kat döşemelerinde
Perdelerde-istinat duvarı yapımında
• Tünel kalıp uygulamalarında
Saha ve yol betonlarında
• Zemin betonlarda
Prefabrik yapı elemanlarında
• Metro-Tünel İnşaatlarında
• Beton boru imalatında
• Baraj, kanal ve kanaletlerde
Toplu konutlarda
• Sömellerde, kolon ve kirişlerde
Çit hasırı olarak